نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد | Thursday 13 Aug 2020 | اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 180 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۹ مهر
کد خبر: ۱۹۰۳۵

لبنان، سوریه و روسیه FATF را پذیرفته‌اند

محمود صادقی_ رئیس فراکسیون شفافیت مجلس|

 

 

وقتی صحبت از FATF و لوایح معروف به آن به میان می‌آید ابتدا لازم است درباره چند موضوع به‌صراحت سخن گفت تا مبادا سوءتعبیر ایجاد شود. در گام اول مسئله‌ای که باید روشن شود پیرامون این سؤال است که FATF چیست؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت ما در بحث با قرارداد یا کنوانسیونی به نام FATF مواجه نیستیم بلکه FATF یکسری استانداردهایی است به‌منظور مبارزه با پول‌شویی که کشورهای عضو کارگروه اقدام اگر آنها را رعایت کنند مشکلی در تبادلات بانکی خود ندارند اما اگر رعایت نشود می‌تواند این موضوع مشکل‌آفرین شود. مسئله دیگر نحوه ورود ایران به این موضوع است.

 

 

در این رابطه نیز لازم است بیان شود توجه به استانداردهای بین‌المللی درزمینه شفافیت‌های مالی مربوط می‌شود به زمانی که علی طیب‌نیا سکان وزارت اقتصاد را به عهده داشت. در آن مقطع عنوان شد که چنانچه ایران تعدادی از توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی را به کار ببندد وضعیت آن در مبادلات بانکی بین‌المللی بهبود خواهد یافت.

 

 

در همین راستا از سوی دولت چهار لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو، اصلاح قوانین مربوط به مبارزه با پول‌شویی، اصلاح قوانین مربوط به تأمین مالی تروریسم و همچنین دو لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو و CFT در مجلس مطرح شد؛ که سه لایحه آن از سد مجلس عبور کرده است و تنها لایحه CFT که بیش‌ترین مخالفت‌ها حول این لایحه است همچنان در پیچ‌وخم برای مطرح‌شدن در صحن علنی مجلس به سر می‌برد اما امیدها برای تصویب این لایحه هرروز بیشتر می‌شود.

 

 

نکته دیگر که نباید از نظر دور داشت این است که چرا باید این لوایح به تصویب برسد؟ برای پاسخ‌دادن به این سؤال باید به این نکته توجه کرد که با این لوایح سطح مبادلات ما در عرصه بین‌الملل افزایش پیدا می‌کند و مهم‌تر از آن قدرت کنترلمان را بر منابع مالی و جابه‌جایی پول بیشتر می‌کند. شاید بد نباشد گریزی داشته باشم به جلسه‌ای که چندی پیش در فراکسیون شفاف‌سازی برگزار کردیم. جلسه‌ای که مسئولان مرتبط در وزارت اقتصاد در این جلسه حاضر شدند و گزارش‌هایی از مبارزه با پول‌شویی در کشور ارائه کردند. آنها به آثار اجرای این سیاست‌های مبارزه با پول‌شویی اشاره کردند. می‌توان به چند محور آن به‌صورت تیتروار اشاره کرد که از این ‌قرار است:

 


۱- جلوگیری از فرار مالیاتی
۲-  مبارزه با قاچاق مواد مخدر؛ که در این زمینه توضیح داده شد با اجرای برخی سیاست‌های FATF تعدادی از باندهای قاچاق در کشور کشف شدند. به‌عبارت‌دیگر در این سیستم تراکنش‌های مالی رصد می‌شود و مادامی‌که از یک حدی فراتر می‌رود بانک‌ها موظف‌اند آن را گزارش دهند. بر اساس آنچه با تحقیق به دست آمده است اگر این ضوابط را در قوانین داخلی لحاظ کنیم می‌تواند تأثیر زیادی در مقابله با تخلفات باشد. فراموش نکنیم بخشی از منابع مالی در اثر فرارهای مالیاتی، اختلاس و... هدر می‌رود که با اجرای این سیاست‌ها می‌توان در برابر بسیاری از آنها سدی علم کرد.

 

 

از سوی دیگر با توجه به اینکه بحث پول‌شویی و تروریسم تنها یک موضوع داخلی نیست و در همین راستا بیشترین آسیب حمله‌های تروریستی متوجه ایران بوده است ما از طریق کنترل تراکنش مالی می‌توانیم با این جرائم سازمان‌یافته مبارزه کنیم. البته لازم به ذکر است که عمده مخالفت‌ها هم از این دریچه است؛ یعنی نگرانی مخالفان از این بایت است که از نگاه این کنوانسیون بین‌المللی جنبش‌های آزادی‌بخش مانند حزب‌الله، حماس و ... در زمره گروه‌های تروریستی محسوب شوند و ایران مکلف شود آنها را محدود کند.

 

 

مسئله‌ای که باید گفت صحت ندارد؛ مضاف بر آنکه همین کشورها ازجمله لبنان، سوریه، روسیه و ... هم عضو کارگروه اقدام هستند و هم قوانین FATF را پذیرفته‌اند. موضوع دیگری که نباید نسبت به آن بی‌توجه بود موضوع مانع‌تراشی‌ها و مخالفت‌هاست؛ مسئله‌ای که این روزها با نزدیک‌شدن به طرح آن در صحن علنی مجلس با ارسال پیامک‌های سازمان‌دهی شده، آن‌هم در حجمی انبوه، همراه شده است. در این راستا باید گفت، با توجه به شواهدی که وجود دارد بخشی از این کنش‌ها و واکنش‌ها مربوط به افرادی است که منفعتشان در غیرشفاف بودن است.

 

 

به‌هرحال در شبکه مالی داخلی ما افرادی وجود دارند که تراکنش‌های غیرشفاف دارند و یک مصداق بارز آن افرادی است که در شهرداری تراکم فروشی می‌کردند که طبق گزارش‌هایی از بررسی تراکنش مالی بخشی از این وجوه به خارج از کشور ارسال می‌شد و حتی در یک مورد خبردارشدیم وجوهی به آلمان انتقال داده شده و در آنجا ملک و املاک خریداری کرده بودند که امروز در دادسرای نظامی پرونده دارند. همه این موارد محصول فضای غیرشفاف است که اگر ما به سمت اصلاح آن گام برداریم می‌توانیم مانع از بروز تخلفات شویم.

 

 

در گام آخر این سؤال مطرح می‌شود که آیا این لوایح با مهر تأیید مواجه می‌شوند که در پاسخ به آن باید گفت با توجه به پیش‌بینی‌ها و احتیاط‌هایی که صورت گرفته است به نظر نمی‌رسد این لوایح با مشکل خاصی مواجه شوند، حتی اعتقاد دارم اگر همان روز پرحاشیه لایحه الحاق به CFT به رأی گذاشته شده بود رأی می‌آورد اما به اشتباه پیشنهاد مسکوت‌گذاشتن آن مطرح و تصویب شد. در این میان برخی از مخالفت رهبری سخن به میان می‌آورند که در این راستا لازم است تأکید شود رهبری مخالفتی با این لوایح نداشتند و کار را به مجلس و دولت موکول کرده‌اند و علی‌القاعده هم رهبری در امور قانون‌گذاری کار را به مجلس واگذار می‌کنند و طبق گفته خود نمایندگان اصولگرا ایشان دخالتی در موضوعی که وظیفه تصمیم‌گیری در رابطه با آن برعهده مجلس است نمی‌کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی