نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد | Thursday 13 Aug 2020 | اِلخَميس ٢٣ ذو الحجه ١٤٤١
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 180 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۹ مهر
کد خبر: ۱۹۰۳۳
گفت‌و‌گو با سیدمحمد غرضی پس از انتشار نامه‌اش به مهدی هاشمی

دنیا جهنم‌شان می‌شود

امیرعباس کلهر|

 


«از اینکه عدالت راه خودش را بدون دخالت من طی کرده است، چراکه نه، خوشحالم.» این پاسخ سیدمحمد غرضی، رئیس ادوار اول تا چهارم شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی تهران، در پاسخ به افشای مدارک جعلی مهدی هاشمی، رئیس اسبق سازمان نظام‌مهندسی تهران، است. او سال ۹۰ باوجوداینکه رأی لازم را برای ورود به شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی کسب کرده بود، از سازمان نظام‌مهندسی کنار گذاشته شد. حالا بعد از هفت سال مدارک تحصیلی جعلی مهدی هاشمی که در مجلس نهم رئیس کمیسیون عمران هم بوده، افشا شده است و کاربران زیادی در شبکه‌های اجتماعی درباره آن اظهارنظر می‌کنند.

 

 

اما سیدمحمد غرضی از آن انسان‌های سرسختی است که مسئولیت‌های مختلفی داشته است. در حقش جفا شده، او را گاهی کنار گذاشته‌اند اما درنهایت او کوتاه نیامده و کارش را ادامه داده است. حتی در روند جریان شکایت از مهدی هاشمی هم به دیوان عدالت اداری شکایت می‌برد اما آنجا هم حق او پایمال می‌شود. روایت سیدمحمد غرضی از انتخابات برگزار شده در انجمن نظام‌مهندسی تهران در سال ۹۰، اقداماتش و نظرش درباره اتفاقات پیش‌آمده را در این گفتگو بخوانید.

 


چه سالی شما به آقای هاشمی نامه نوشتید و نسبت به شرایط حاکم در سازمان نظام‌مهندسی اعتراض کردید؟
در سال ۹۰ این اتفاق افتاد. آن زمان انتخابات هیئت‌مدیره استان ۱۵ نفر طبق قانون بود اما وزیر وقت آن زمان آن را ۲۵ نفر کرد و آقای هاشمی که نفر بیست‌وپنجم بود را داخل هیئت‌مدیره قرار داد و بعد در انتخابات شورای مرکزی که من ۹۰ درصد آرا را داشتم با همین کارهای اداری ایشان را آوردند و کردند رئیس شورای مرکزی که مشخص بود آن موقع وزارت‌خانه نظرش بر این بوده است که آقای هاشمی را جایگزین کند. این اتفاقاتی است که افتاد و من هم نامه‌هایش را نوشته‌ام و به همه گفته‌ام.

 


آن زمان به‌غیراز نوشتن نامه آیا اعتراضی کردید یا شکایتی انجام دادید؟
بله. به یاد دارم که رفتم دیوان عدالت شکایت کردم و دیوان عدالت به نفع من رأی داد اما در کمال تعجب یک هفته بعد قاضی محترم از رأی خود برگشت و رأی خود را باطل کرد و آقایان به‌این‌ترتیب مسلط شدند.
به چه عنوانی به شما گفت که رأی خود را باطل کرده است؟
آن زمان قاضی پرونده گفت که طبق ماده ۱۶ اشتباه کرده است. حتما که شاید اشتباه کرده بوده است.

 


موضع شما در قبال این صحبت قاضی و اقدامش در رابطه با پرونده شما چه بود؟
کار بعدی‌ام این بود که باید می‌رفتم از دیوان عدالت اداری هم شکایت می‌کردم که البته دستمان به جایی بند نبود. البته این را بگویم که خیلی به مواضع بوروکراتیک و اداری و مواضع حزبی و فردی اعتنایی ندارم و کار خودم را می‌کنم. حالا بعضی‌ها خیلی در این زمینه‌ها مصر هستند اما من این‌طور نیستم. مثلا پنج مرتبه حضرت امام من را به‌عنوان نخست‌وزیر معرفی کردند اما حزب نگذاشت.

 


نظرتان درباره اینکه بعد از هفت سال این نامه منتشر شده و جریان آقای هاشمی موردتوجه قرار گرفته است، چیست؟
ببینید همه اینها کار خدا است. بالاخره خداوند می‌گوید که افشا می‌کند. باید توجه داشته باشیم که عدالت از بین نمی‌رود. یک خلافی زمانی بوده است و حالا امروز افشا شده است. این مسئله آدم را به این نتیجه می‌رساند که جهنم در دنیا هم هست و آدم‌ها به سزای اعمالشان می‌رسند. یعنی اگر خدایی نکرده یک خلافی کردی و کسی ندید این نیست که از سرت بگذرد. قبل از سال ۹۰ که من و دیگر همکارانم در سازمان بودیم هیچ شکایتی نه از من و نه از هیچ‌کس دیگری نشد و تمام‌کارها به بهترین شکل ممکن انجام می‌شد تا سال ۹۰ از راه رسید و در دوره وزیر مسکن‌وشهرسازی وقت(علی نیکزاد) همه‌چیز به هم خورد.

 


آقای رجبی واکنشی به اقدام آقای آخوندی نشان داده و گفته است که جنابعالی به‌زودی کرسی وزارت را ترک می‌کنید؛ نظرتان چیست؟
اینکه انرژی سیاسی کشور بین گروه‌ها و احزاب و اشخاص هدر می‌رود باعث دلگیری است. انرژی کشور را که بااین‌همه مشکلات روبرو است هدر می‌دهند و این دعوا، جز ضرر به ملت، هیچ‌چیز دیگری ندارد. اینکه این جنگ‌ها را داخل جامعه ببریم درست نیست.
خوشحال هستید که امروز این اتفاق برای آقای هاشمی افتاده است؟
از اینکه عدالت راه خودش را بدون دخالت من طی کرده است، چراکه نه. خوشحالم. چراکه این موضوع باعث عبرت آدمی است و ظلمی که به جامعه شده است بدون اینکه من بروم حق‌طلبی کنم خودبه‌خود افشا شده است. این نشان‌دهنده عبرت برای انسان است و بسیار هم مهم است.

 


از این دست اتفاقات در نظام سیاسی کشورمان به طور مکرر اتفاق افتاده است، پس شما اولین نفری نبوده‌اید که برایش در انتخابات چنین مشکلی پیش آمده است اما تفاوت موضوع در این است که تمام اتفاقات مشابه در انتخابات سیاسی بوده است و مورد شما در یک انتخابات در حوزه تخصصی بوده است و این نمونه جالبی است.
من نمی‌خواهم اظهارنظر کنم اما می‌گویم که بر هر عملی خداوند ولایت دارد و شما در خیر سبقت بگیرید. هرجا که باشی دیده می‌شوید. هر کاری حتی تفکر خیر و تفکر شر. خداوند بر آن ناظر است و خداوند قول داده است که انتقام خودش را از شر می‌گیرد. من خیلی دنبال این نیستم که اشخاص را به عمل خودشان محکوم کنم. در مورد آن دولت من اسمش را هم نمی‌آورم اما می‌گویم که این اتفاقات به شکل خیلی عمیقی افتاده است.

 

 

من هفتاد، هشتاد سال از عمرم می‌گذرد و در دولت‌های مختلف هم بوده‌ام و می‌گویم در تمام دولت‌ها این اتفاقات افتاده است اما علت اینکه مجموعه دولت‌های گذشته هیچ‌کدام موردحمایت مردم نبوده‌اند خلاف‌های زیادی بوده است که بعضی از آنها سربسته انجام شده است و بعضی‌ها هم افشا شده است. من می‌گویم که خلاف دولت به‌اندازه تمام گناه‌های روی زمین است چون خلاف دولت به عموم مردم برمی‌گردد. کسی نباید خیال کند که خلاف در دولت فقط مختص به فرد است. خلاف دولتی عقوبت سریعی دارد.

 


اگر روزی دادگاهی درباره عملکرد آقای هاشمی برگزار شود آیا شما هم از ایشان شکایت می‌کنید و پیگیر پرونده‌تان می‌شوید؟
اگر از من سؤالی داشته باشند من جواب می‌دهم ولی اینکه بروم دنبال این کارها وقتم ارزشمندتر است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی