نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۶ آذر | Saturday 27 Nov 2021 | اِسَّبِت ٢١ ربيع الثاني ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 174 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: ۱۸۵۹۱
کافه کتاب

پاریس به روایت مسافران دوران قاجار

ناهید صباحی|

 

 

اگر مانند اکثر مردم جهان علاقه‌مند به شهر پاریس بوده و همچنین از خواندن سفرنامه نیز لذت می‌برید کتاب «پاریس از دور نمایان شد» بهترین گزینه برای این روزهای پایانی تابستان است تا هم اطلاعاتی از پاریس صدسال گذشته به دست آورید و هم اینکه از تجربیات سفر افرادی که در آن سال‌ها به این شهر مسافرت کرده بودند مطلع شوید.

 


همان‌طور که علی‌اکبر شیروانی، نویسنده این اثر، در مقدمه عنوان می‌کند، بیش از ۱۰ قرن است که از عمر سفرنامه‌نویسی در ایران می‌گذرد اما در دوره قاجار این سبک از نگارش به اوج خود می‌رسد. چراکه با بهبود شرایط حمل‌ونقل و همچنین مصادف‌شدن دوره سلطنت قاجار با دوره نخست استعمار و همچنین رفت‌وآمد سران غربی به کشور پای ایرانیان نیز به کشورهای غربی گشوده شد و تفاوت‌های چشمگیری که میان شهرهای ایران و کشورهای غربی وجود داشت تمایل و علاقه مسافران آن زمان را به نگارش آنچه می‌دیدند بیشتر کرد.

 


«پاریس از دور نمایان شد» مجموع خاطرات اشخاصی است که در سال‌های۱۲۶۰ تا ۱۲۸۰ هجری شمسی به شهر پاریس سفر کرده‌اند. سفرهایی که دیدنی‌های جهان را پیش روی چشمان این مسافران به منصه ظهور گذاشته و آنها را با پیشرفت و تمدن غرب آشنا کرده است. خیابان‌های تمیز و نورانی، باغ‌وحش‌های بزرگ، کافه‌های فراوان، عمارت‌های باشکوه و همچنین خوشگذارنی شبانه‌روز مردم پاریس وجه مشترک و موضوع واحد تمامی سفرنامه‌های آن سال‌ها است.

 


در حقیقت «پاریس از دور نمایان شد» روایتگر سبک زندگی و تفریحات آن سال‌های مردم فرانسه است، مردمی که به گفته روایتگران این کتاب، در تمام مدت شبانه‌روز تنها در حال تفریح و عیش و نوش بوده و یکسره از امکانات این شهر متجدد برای خوش‌گذرانی‌های خود استفاده می‌کنند. پیشرفت تکنولوژی و تجهیز ساختمان‌ها به آسانسور باعث شگفتی مسافران ایرانی زمان قاجار به این کشور بوده است. همچنین به هزینه‌های بالای زندگی در پاریس در نوشته‌های تمام مسافران قاجاری اشاره شده که تفاوت عمده‌ای با مخارج زندگی در تهران آن سال‌ها داشته است.

 


حاجی پیرزاده از جمله کسانی است که در بهمن ۱۲۶۵ شمسی به پاریس سفر کرده و در وصف این شهر می‌گوید: «آراسته و پیراسته و مزین و منقش عمارت‌های عالی و نشیمن‌گاههای با صفا و از هر طرف اسباب لهو و لعب فراوان و وفور نعمت‌های گوناگون و مردم در منتهای ناز و نعمت. فقیر و غنی را نمی‌توان از هم تمیز داد.»
همچنین ناصرالدین‌شاه نیز در شرح این شهر می‌نویسد: «شهر پاریس فی‌الحقیقه حالا مخصوص رعیت و عامه مردم است. هر طور بخواهند حرکت کنند دولت چندان قدرت ممانعت ندارد.»

 


ظهیرالدوله نیز خرداد ۱۲۷۹ شمسی به پاریس سفر کرده است و در شرح حال این شهر می‌گوید: «خیلی عجیب است که این همه خیابان و رستوران و دکان مزین و بناها که در پاریس است دو تا شبیه به هم نیستند. راستی بیسمارک چه خوب گفت که پاریس قهوه‌خانه و تماشاگاه دنیاست.»
«کتاب پاریس از دور نمایان شد» اولین جلد از مجموعه «تماشای شهر» است که در هر جلد از خلال گزیده سفرنامه‌ها، نگاه ایرانی به هویت یکی از شهرهای دور را ترسیم می‌کند.
این کتاب توسط انتشارات اطراف منتشر شده و به چاپ سوم نیز رسیده و همچنین قیمت آن نیز ۱۹۰۰۰ تومان است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی