نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۶ آذر | Saturday 27 Nov 2021 | اِسَّبِت ٢١ ربيع الثاني ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 174 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: ۱۸۵۴۵

قرار نیست شورا به همه امور مملکتی ورود کند

نورا حسینی|

 

 

شکست سیاست‌های مبارزه با آسیب‌های اجتماعی مدیریت گذشته شهر تهران را هم سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در این حوزه تأیید می‌کنند و هم مدیران کنونی شهری. به اعتقاد آنها مدیران گذشته دوست داشتند در این حوزه نقش سوپرمن را بازی کنند و مسئولیت همه نهادها را پذیرفته بودند. به گفته کارشناسان حوزه اجتماعی ورود غیرتخصصی مدیران گذشته شهری به موضوع آسیب‌های اجتماعی تنها مشکلات را اضافه کرده است برای همین پیشنهاد آنها به مدیران شهری این است که هم پول و هم حضور خود را از برخی نقاط پرآسیب پایتخت حذف کنند.

 

 

اشاره آنها به پروژه شکست‌خورده هرندی است که با وجود اعتبارات خوبی که مدیریت گذشته شهر برای آن هزینه کرد، نتیجه‌ای به دنبال نداشت. اما مدیران جدید  شهر قرار است برای آسیب‌های اجتماعی پایتخت چه کنند؟ شهردار تهران در نخستین نشست خبری خود یک وعده بزرگ داده و آن حذف متکدیان از سطح شهر تهران در مدت یک سال است. رئیس شورای شهر نیز هشدار داده است، بهمن آسیب‌های اجتماعی در راه است و راهکارش برای مقابله با آسیب‌ها سیاست‌های ضد فقر است.

 

 

روی ریل قانون قرار گرفته‌ایم
حجت نظری، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، در آستانه یک‌سالگی شورای پنجم شهر تهران درباره اینکه مدیران گذشته در حوزه اجتماعی عملکرد بهتری داشته‌اند یا مدیریت جدید، می‌گوید: «سنجش این موضوع که دوره فعلی عملکرد بهتری داشته یا دوره گذشته، دشوار است. در دوره قبلی، مدیریت شهری به همه امور مملکتی ورود می‌کرد و به بسیاری از اموری که در حیطه وظایف و اختیارات مدیریت شهری نبود، توجه می‌شد.

 

 

بسیاری از کارهایی که در دوره قبلی شهرداری انجام می‌شد چون به رویه۱۴ ساله تبدیل شده بود، خیلی‌ها تصور می‌کنند، این کارها جزء وظایف شهرداری تهران است و اگر انجام نشود فکر می‌کنند، شهرداری کوتاهی کرده است. یکی از کارهایی که شهرداری تهران در دوره قبل انجام می‌داد، جمع‌آوری کودکان کار است که این موضوع به‌هیچ‌وجه در حیطه وظایف شهرداری تهران نیست. وظیفه شهرداری درباره حوزه آسیب‌های اجتماعی به ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر مربوط است که شهرداری در این دو بخش مثل سابق وظایف خود را انجام می‌دهد.

 

 

اکنون سازمان‌های مردم‌نهاد با شهرداری تهران در حوزه آسیب‌ها و پیشگیری از وقوع جرایم همکاری می‌کنند. سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران نیز شبانه‌روز در این بخش کار می‌کند و معتقدم اکنون شهرداری بر روی ریل قانونی که برای اختیارات او تصویب شده است، حرکت می‌کند.»
او درباره وعده شهردار تهران در خصوص تحقق رؤیای تهران بدون متکدی در یک سال آینده می‌گوید: «دراین‌باره قضاوت زودهنگام نمی‌کنم و امیدوارم این اتفاق بیفتد، هرچند معتقدم ساماندهی متکدیان به زمان بیشتری نیاز دارد اما امیدوارم این وعده محقق شود.»

 


شهرداری در نقش نیروی کمکی
 این عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی معتقد است که روش‌های مدیران جدید شهر در برابر آسیب‌های اجتماعی متفاوت با مدیران گذشته است اما در پاسخ به این پرسش که در هفته‌های پیش پناهگاه مهاجران پاکستانی در منطقه قوچ حصار شهرری تخریب شده است درحالی‌که در این منطقه آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد وجود دارد و تخریب این پناهگاه موجب می‌شود آسیب‌های ناشی ازآنجا به سایر محله‌ها تسری یابد؛ آیا بهتر نبود مدیران شهری از روش برخورد دیگری استفاده می‌کردند، می‌گوید: «ابتدا خبری منتشر شد که در آن منطقه یکسری کودک گم شدند.

 

 

این موضوع را از بخشدار مرکزی شهرری جویا شدم که با قاطعیت گفتند هیچ بچه‌ای در آنجا گم نشده است و موضوع را تکذیب کردند. اگر خانه‌ای به این شکل تخریب شود، ممکن است افراد آن در سایر محله‌ها پخش شوند و مشکلات عدیده‌ای به وجود آورند اما نمی‌شود هرکسی بیاید و در شهر سازه‌ای را احداث کند و آنجا سکونت داشته باشد. من تأکید می‌کنم از ابتدا تا انتهای این فرایند شهرداری حضور نداشته است. ساماندهی موضوعاتی این‌چنینی در حیطه وظایف مدیریت شهری نیست.

 

 

باید نیروی انتظامی دراین‌باره اهتمام لازم را داشته باشد و با کسانی که مرتکب جرم می‌شوند و به موادفروشی روی می‌آورند با جدیت بیشتری برخورد کند. این موضوع در حیطه وظایف ما قرار ندارد اما واقعیت این است که هر آنچه در این موضوع وجود داشته باشد، نیروی انتظامی و نهادهای مربوطه اگر کمک بخواهند حتما از سوی شهرداری نیز همکاری‌های لازم انجام می‌شود اما مدیریت شهری تصمیم‌گیرنده نیست.»

 

 

اعتبار بالای بازگشت میدان امام حسین(ع)  به حالت اولیه
 یکی از نقاط پرآسیب شهر تهران پیاده‌راه ۱۷ شهریور است. قبل از پیاده‌راه شدن این خیابان، این محله، محله پرآسیبی بود اما کوچه و پس‌کوچه آن تبدیل به پاتوق معتادان و کارتن‌خواب‌ها نشده بود. نظری در خصوص سرانجام این میراث پرچالش می‌گوید: «تصمیم بر این است که پیاده‌راه۱۷ شهریور به وضع سابق خود بازگردانده شود و تمام مسیرهایی که مسدود است باز شود. این موضوع در کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در حال بررسی است و طبق آخرین اطلاعی که دارم قرار است در اولین فرصت این اتفاق بیفتد اما نمی‌توان برای آن زمان دقیقی اعلام کرد و فکر می‌کنم خیابان ۱۷ شهریور در همین سال ۹۷ بازگشایی خواهد شد.»

 


او ادامه می‌دهد: «نکته‌ای که در این پروژه وجود دارد این است که چندین میلیارد تومان برای اجرای این پروژه هزینه شده است. اگر بخواهند میدان امام حسین(ع) را به شکل سابق بازگردانند، باید مجدد این هزینه را بپردازند. مردم نباید هزینه تصمیمات اشتباه مدیریت شهری را دوبار پرداخت کنند، بنابراین تمام تلاش ما این است که با کمترین هزینه ممکن بتوانند تردد مردم را در این منطقه تسهیل کنیم و قرار است با کمترین هزینه وضع سابق را به خیابان ۱۷ شهریور و میدان امام حسین(ع) بازگردانیم اما فکر می‌کنیم بازگشایی کامل میدان امام حسین(ع)  هزینه بالایی دارد که شاید این هزینه تأمین نشود.»

 

 

کنسرت همایون شجریان هنوز به نتیجه نرسیده است
 این عضو شورای شهر تهران درباره تلاش برای برگزاری کنسرت خیابانی همایون شجریان هم می‌گوید: «موضوع برگزاری کنسرت در فضای باز، فعلا به جایی نرسیده است. وقتی همایون شجریان برای برگزاری کنسرت پیشنهاد داد، فکر کردم در شرایط فعلی اتفاق خوبی است و بلافاصله واکنش نشان دادم و از سوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران اعلام آمادگی کردم. بلافاصله نامه‌ای به معاون امور هنری وزیر ارشاد ارسال کردم و درخواست کردم تا برای صدور مجوزهای لازم، اقدام کنند. البته معاون وزیر ارشاد به‌صورت شفاهی نظر مثبت خود را برای این موضوع اعلام کرد ولی تاکنون به‌صورت کتبی چیزی به ما اعلام نکرده‌اند و امیدوارم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد.»

 

 

چرا مصوبه مجلس شامل حال افشانی نمی‌شود
 نظری یکی از طرفداران به‌کارگیری مدیران جوان در مدیریت شهری است اما از طرفی هم‌حزبی، شهردار تهران هم هست، او درباره سرانجام افشانی پس از ابلاغ مصوبه جدید مجلس در خصوص منع به کارگیری بازنشستگان می‌گوید: «قانون منع به‌کارگیری نیروهای بازنشسته، بسیار قانون خوبی است و اصلاحاتی هم که اخیرا درباره آن به تصویب رسیده است، وضع را بهتر از قبل کرده است چون با استثنائاتی که پیش‌ازاین وجود داشت، خیلی از افراد از دولت خارج نمی‌شدند.»

 


او ادامه می‌دهد: «چون شهردار تهران بر اساس مصوبه هیئت‌وزیران همتراز وزیر محسوب می‌شود و همترازی نیز جزء استثنائات قانون به‌کارگیری بازنشستگان بود، برای شهردار تهران دغدغه‌ای وجود نداشت اما اکنون ازآنجاکه در اصلاحات جدید همترازی‌ها حذف شده است، جایگاه شهردار تهران نیز مستثنی نیست؛ اما اینکه این موضوع شامل حال آقای افشانی می‌شود یا خیر، ما معتقدیم که نمی‌شود. علتش این است که آقای افشانی پیش از موعد بازخرید کرده است و امکان بازگشت به کار برای او وجود دارد. البته آقای افشانی هنوز بازگشت به کار نکرده است و چون نیروی وزارت جهاد کشاورزی بوده به لحاظ قانونی معتقدیم زمانی که بازگشت به کار کند با توجه به اینکه تحصیلاتش کارشناسی ارشد است می‌تواند تا ۳۵ سال به دولت خدمت کنند. درواقع با توجه به اینکه سن خدمت او پر نشده است، مشکلی برای ادامه کار نخواهد داشت.»

 


به گفته نظری درباره شهردار تهران دو نکته وجود دارد، یک اینکه درنهایت مرجعی که باید تصمیم بگیرد، شورای شهر تهران است. دوم اینکه مجلس درنهایت می‌تواند نظر تفسیری خود را اعلام کند که این موضوع می‌تواند به‌صورت طرح مطرح شود یا می‌تواند با درخواست بیرونی انجام شود. ما آمادگی داریم نظر مجلس را در این زمینه بپرسیم. البته برای مجلس هم این موضوع ملاک است، چراکه برخی نمایندگان مجلس بازنشستگی را در رأس اولویت‌های خود قرار دادند که تکلیف شهردار تهران را مشخص کنند و احتمالا اگر شهرداری هم اقدامی نکند، خود نمایندگان مجلس پیشقدم خواهند بود.

 

 

به گزینه دیگری فکر نمی‌کنم
او در خصوص اینکه شورا برای اینکه غافلگیر نشود به گزینه دیگری هم فکر می‌کند می‌گوید: «به گزینه دیگری فکر نمی‌کنم. شخصا معتقدم در این بازی و صحبت‌هایی مبنی بر اینکه آقای افشانی باید از شهرداری برود، با دو گروه طرف هستیم. گروه رقیبی که دانسته تلاش می‌کند که مدیریت شهری را زمین بزند و گروه دیگر، دوستانی هستند که از روی ناآگاهی یا سادگی به این بازی ورود کرده‌اند و به آتش آن دامن می‌زنند. معتقدم که نه شهر تهران و نه مدیریت شهری تهران، توان و تاب این را ندارد که بخواهد شهردار جدید را به خود ببیند. صادقانه باید بگویم اگر دوستان در این بازی که می‌خواهد ما را به سمت انحلال ببرد، عاقلانه تصمیم نگیرند ضررش به کل کشور خواهد رسید.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی