نخستین هفته‌نامه تخصصی حمل و نقل

HAMLONAGHL WEEKLY

TWEEKLY.IR

امروز: ۱۴۰۰ شنبه ۶ آذر | Saturday 27 Nov 2021 | اِسَّبِت ٢١ ربيع الثاني ١٤٤٣
پربیننده‌ترین:
تبلیغات
پروازنما تین نیوز
کیوسک
شماره: 174 | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۹ مرداد
کد خبر: ۱۸۵۴۴

کاربران توئیتر، پیروز میدان انکار و تکذیب

امیرعباس کلهر|

 

 

این روزها در کشورمان سوژه کم نیست. یک روز نوسان قیمت دلار و سکه است و روز دیگر بحث آغاز تحریم‌ها. یک روز احتکار کالاها توسط آقازاده‌ها و نورچشمی‌هاست و روز دیگر کمپین فرزندت کجاست. اما در ماه‌های گذشته یکی از سوژه‌هایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی با پیگیری زیادی درباره آن نوشتند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند، مثل قضیه پیدا شدن پرتقال‌فروش بود و آن هم مربوط به ماهیگیری آن هم در آب‌های جنوب کشور. در شبکه‎های اجتماعی فیلمی مربوط به حضور کشتی‎های ماهیگیری چینی در آب‎های خلیج فارس و دریای عمان منتشر شد و در گزارش‎های غیررسمی آمد که چینی‌ها با چراغ سبز ایران برای صید به خلیج فارس می‎آیند و انواع ماهی را در حجم بالا و به صورت صنعتی صید می‎کنند.

 

 

این خبری ناخوشایند برای صیادان جنوب بود که صدای اعتراض آنها را هم درآورده بود. آنها معتقد بودند چند ماهی می‌شود که صیادان چینی با شناورهایشان در خلیج فارس و دریای عمان مشغول ماهیگیری هستند. آن هم با روش «ترال کف» که تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته‌هایی متصل و معمولا به دنبال شناور در بستر دریا کشیده می‌شود. ماهیگیران جنوبی می‌گویند که آنها سال‌هاست به دنبال دریافت مجوز صید از سازمان شیلات هستند اما در صف‌های طولانی گیر کرده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند مجوزی دریافت کنند اما حالا چینی‌ها به راحتی مشغول صید ماهی‌های خلیج فارس هستند.حتی صدای نماینده‌های مجلس هم درآمد و گفتند که مردم می‌گویند «کشتی‌های چینی در دریا هستند» و شیلات می‌گوید «نیست»؛ مشخص نیست باید چه کاری انجام داد.

 

 

سیدمصطفی ذوالقدر، نماینده مردم میناب در مجلس، گفت که کشتی‌های چینی در ایران حضور دارند و ما هم هزاران بار پیگیری کرده‌ایم اما مسئولان حرف کسی را گوش نمی‌کنند. اما هادی حق‌شناس، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با میزان، گفت که اساسا این خبر کذب است و هیچ کشتی ماهیگیری چینی در آب‌های خلیج فارس وجود ندارد و در دریای عمان کشتی‌هایی با پرچم جمهوری اسلامی ایران با درخواست شیلات مشغول صید هستند و ادامه داد: «ما به هیچ کشتی خارجی اجازه ماهیگیری در آب‌های خلیج فارس را نمی‌دهیم. اگر هم درحال‌حاضر خارجی‌ها مشغول کار در این منطقه هستند با پرچم ایران است و ممکن است بخش خصوصی کشتی خارجی اجاره کرده و در حال ماهیگیری باشد.»ماجرا در یکی دو هفته گذشته آنقدر پیچیده شده بود و آنقدر کاربران شبکه‌های اجتماعی از دست‌های پشت پرده صحبت کرده بودند که صداوسیما هم مجبور شد به این خبر واکنش نشان دهد.

 

 

هرچه بود مانند همیشه اول از همه تکذیب شد، بعد برخی از نماینده‌های مجلس در گفتگوهایی حضور چینی‌ها را تأیید کردند، بعد دوباره تکذیب شد، بعدتر یکی از مقام‌های مسئول سازمان شیلات در گفتگویی رادیویی این خبر را تأیید کرد و باز هم بعدتر تکذیب شد. تایید و تکذیب خبر همچنان ادامه داشت تا اینکه روز شنبه ۲۷ مرداد ماه محمدعلی حسن‌زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، گفت: «کشتی‌های چینی قرارداد رسمی اجاره بلندمدت برای ماهیگیری در عمق۲۰۰ متری آب‌های ایران در دریای عمان دارند چون فناوری که این شناورهای چینی دارند در ایران وجود ندارد که بتوانیم ماهی را در عمق ۲۰۰ متری صید کنیم.»

 

 

همین صحبت کافی بود تا قدرت شبکه‌های اجتماعی یک بار دیگر نمایان شود؛ قدرتی که بارها توانسته با پیگیری و جلب حمایت افکار عمومی و کشاندن یک سوژه به رسانه‌های رسمی و روزنامه‌ها باعث شود. کاربران زیادی در شبکه اجتماعی توئیتر به این موضوع واکنش نشان دادند، یکی از کاربران نوشت که فناوری که چینی‌ها برای درآوردن پدر مردم دارند، در ایران وجود ندارد. کاربران جنوبی هم نوشتند که چینی‌ها کاری کردند که میگو در بندرعباس پیدا نمی‌شود. حتی یکی از کاربران شبکه اجتماعی توئیتر که خود را ماهیگیر اعلام کرده در این شبکه اجتماعی نوشت «به عنوان یه ماهیگیر جنوبی اعلام می‌کنم که چینی‌ها خلیج فارس را جاروب کشیدن.»

 


 بهرام پارسایی، نماینده مجلس هم در توئیتی نوشت: «چشم‌انتظار رسیدن توافقنامه خزر به مجلس بودیم که خبر رسید سهم ایران از دریای عمان هم به صیادان چینی اجاره داده شده، آن هم «بلندمدت»! نمی‌دانم سوگوار قانون اساسی باشم که اصول ۷۷و ۷۸ آن به سخره گرفته شده، یا شرمسار صیادانی که با تور خالی از ماهی و سفره‌ خالی از نان، شرمنده خانواده شده‌اند.»  وقتی این مطلب نوشته می‌شود، خبر حضور کشتی‌های ماهیگیری چینی در دریای عمان تأیید شده و کاربران شبکه اجتماعی توئیتر با هشتگ‌های#خلیج_فارس، #دریای _عمان، #چینی‌ها، #ماهیگیری و ... در حال نوشتن نظراتشان درباره این موضوع هستند؛ موضوعی که اگر پیگیری کاربران این شبکه اجتماعی و حساس کردن جامعه و نماینده‌های مجلس نسبت به آن نبود، شاید مانند امروز در خبرها دیده نمی‌شد و کارها به روال سابق پیش می‌رفت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
عنوان صفحه‌ها
نظرسنجی